Zurich vs Geneva: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison
Comparing Zurich (Switzerland) and Geneva (Switzerland) reveals a cost-of-living index of 126.7 in Zurich versus 120.5 in Geneva (NYC baseline = 100.0). Overall, Geneva is 4.9% more affordable than Zurich.
| Metrological Indicator | Zurich (Switzerland) | Geneva (Switzerland) |
|---|---|---|
| Cost of Living Index (NYC = 100) | 126.7 | 120.5 |
| Rent Index | 88.1 | 83.7 |
| Groceries Index | 123.9 | 116.2 |
| Restaurant Price Index | 121.3 | 113.6 |
| Local Purchasing Power Index | 120.3 | 112.4 |
| 1-Bed Apartment in City Center | CHF 2,288 | CHF 2,184 |
| Inexpensive Restaurant Meal | CHF 31.20 | CHF 29.12 |
| Monthly Public Transit Pass | CHF 88.40 | CHF 78.00 |
| Basic Monthly Utilities (85m²) | CHF 260.00 | CHF 249.60 |
| Safety & Healthcare Score | Safety 81.3/100 · Health 84.2/100 | Safety 71.8/100 · Health 83.6/100 |
Is Zurich more expensive than Geneva?
Zurich has a higher overall cost-of-living index (126.7) compared to Geneva (120.5), representing an index differential of 6.2 points (4.9% difference).
How do apartment rents compare between Zurich and Geneva?
In Zurich, a 1-bedroom city-center apartment averages CHF 2,288/month (Rent Index: 88.1), whereas in Geneva it averages CHF 2,184/month (Rent Index: 83.7).
Cost of Living & Real Estate Market in Zurich
Kokonaiselinkustannukset kohteessa Zurich (Switzerland) asettuvat 126.7 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.
Asumiskustannuksia kohteessa Zurich ohjaa vuokraindeksi, joka on 88.1. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin CHF 2,288 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.
Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Zurich peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa CHF 31.20, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin CHF 6.03. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa CHF 88.40, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin CHF 260.00.
Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Zurich saa turvallisuusindeksiksi 81.3/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 79.1/100, terveydenhuolto saa arvosanan 84.2/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 95.2 megabittiin sekunnissa.
Cost of Living & Real Estate Market in Geneva
Kokonaiselinkustannukset kohteessa Geneva (Switzerland) asettuvat 120.5 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.
Asumiskustannuksia kohteessa Geneva ohjaa vuokraindeksi, joka on 83.7. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin CHF 2,184 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.
Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Geneva peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa CHF 29.12, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin CHF 5.72. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa CHF 78.00, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin CHF 249.60.
Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Geneva saa turvallisuusindeksiksi 71.8/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 80.5/100, terveydenhuolto saa arvosanan 83.6/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 94.1 megabittiin sekunnissa.