Wien vs München: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison

Comparing Wien (Austria) and München (Germany) reveals a cost-of-living index of 69.7 in Wien versus 81.2 in München (NYC baseline = 100.0). Overall, Wien is 14.2% more affordable than München.

Metrological Indicator Wien (Austria) München (Germany)
Cost of Living Index (NYC = 100) 69.7 81.2
Rent Index 33.8 57.3
Groceries Index 62.1 67.4
Restaurant Price Index 60.6 66.4
Local Purchasing Power Index 94.1 106.1
1-Bed Apartment in City Center €988 €1,716
Inexpensive Restaurant Meal €14.04 €16.64
Monthly Public Transit Pass €34.32 €61.36
Basic Monthly Utilities (85m²) €228.80 €306.80
Safety & Healthcare Score Safety 79.1/100 · Health 85.2/100 Safety 74.2/100 · Health 84.5/100

Is Wien more expensive than München?

München has a higher overall cost-of-living index (81.2) compared to Wien (69.7), representing an index differential of 11.5 points (14.2% difference).

How do apartment rents compare between Wien and München?

In Wien, a 1-bedroom city-center apartment averages €988/month (Rent Index: 33.8), whereas in München it averages €1,716/month (Rent Index: 57.3).

→ Wien Full Cost Report → München Full Cost Report → Global City Index Directory

Cost of Living & Real Estate Market in Vienna

Den totala levnadskostnaden i Vienna, Austria mäts till 69.7 punkter jämfört med New York City (som utgör referenspunkten på 100). Detta värde representerar en genomsnittlig kostnadsprofil för både lokalbefolkning och utländska inflyttade. Konsumtionskostnader och lokala skatter bidrar till {city}s unika ekonomiska situation.

Bostadskostnader och hyror i Vienna kartläggs med ett hyresindex på 33.8. En normal enrumslägenhet i stadskärnan kostar i regel omkring €988 varje månad. Boendekostnaden utgör en måttlig del av en genomsnittlig personlig budget.

Vardagliga utgifter för mat och transporter spelar stor roll. I Vienna kostar en lunch på en vanlig restaurang i snitt €14.04, medan en kopp bryggkaffe ligger på €4.11. Kollektivtrafikens månadskort kostar €34.32, och basala hushållsräkningar för el och värme landar på €228.80.

Ser man till livskvalitet uppnår Vienna ett trygghetsindex på 79.1/100. Klimatets välmående värderas till 83.4/100, hälso- och sjukvårdens kapacitet hamnar på 85.2/100, och det digitala ekosystemet understöds av internethastigheter på 89.4 Mbps.

METROLOGY ID: VIENNA-SV-2026 | DYNAMIC DATA FEED

Cost of Living & Real Estate Market in Munich

Den totala levnadskostnaden i Munich, Germany mäts till 81.2 punkter jämfört med New York City (som utgör referenspunkten på 100). Detta värde representerar en mycket kostsam kostnadsprofil för både lokalbefolkning och utländska inflyttade. Konsumtionskostnader och lokala skatter bidrar till {city}s unika ekonomiska situation.

Bostadskostnader och hyror i Munich kartläggs med ett hyresindex på 57.3. En normal enrumslägenhet i stadskärnan kostar i regel omkring €1,716 varje månad. Boendekostnaden utgör en ytterst betungande del av en genomsnittlig personlig budget.

Vardagliga utgifter för mat och transporter spelar stor roll. I Munich kostar en lunch på en vanlig restaurang i snitt €16.64, medan en kopp bryggkaffe ligger på €4.37. Kollektivtrafikens månadskort kostar €61.36, och basala hushållsräkningar för el och värme landar på €306.80.

Ser man till livskvalitet uppnår Munich ett trygghetsindex på 74.2/100. Klimatets välmående värderas till 78.1/100, hälso- och sjukvårdens kapacitet hamnar på 84.5/100, och det digitala ekosystemet understöds av internethastigheter på 89.2 Mbps.

METROLOGY ID: MUNICH-SV-2026 | DYNAMIC DATA FEED