Vienna vs Munich: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison

Comparing Vienna (Austria) and Munich (Germany) reveals a cost-of-living index of 69.7 in Vienna versus 81.2 in Munich (NYC baseline = 100.0). Overall, Vienna is 14.2% more affordable than Munich.

Metrological Indicator Vienna (Austria) Munich (Germany)
Cost of Living Index (NYC = 100) 69.7 81.2
Rent Index 33.8 57.3
Groceries Index 62.1 67.4
Restaurant Price Index 60.6 66.4
Local Purchasing Power Index 94.1 106.1
1-Bed Apartment in City Center €988 €1,716
Inexpensive Restaurant Meal €14.04 €16.64
Monthly Public Transit Pass €34.32 €61.36
Basic Monthly Utilities (85m²) €228.80 €306.80
Safety & Healthcare Score Safety 79.1/100 · Health 85.2/100 Safety 74.2/100 · Health 84.5/100

Is Vienna more expensive than Munich?

Munich has a higher overall cost-of-living index (81.2) compared to Vienna (69.7), representing an index differential of 11.5 points (14.2% difference).

How do apartment rents compare between Vienna and Munich?

In Vienna, a 1-bedroom city-center apartment averages €988/month (Rent Index: 33.8), whereas in Munich it averages €1,716/month (Rent Index: 57.3).

→ Vienna Full Cost Report → Munich Full Cost Report → Global City Index Directory

Cost of Living & Real Estate Market in Vienna

Det samlede leveomkostningsniveau i Vienna, Austria er målt til 69.7 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en moderat udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.

Bostadsforhold og lejeudgifter i Vienna beskrives af et huslejeindeks på 33.8. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring €988 om måneden. Boligudgifterne udgør en mellemstor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.

Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Vienna koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit €14.04, og en kop kaffe koster omkring €4.11. Et månedskort til offentlig transport koster €34.32, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør €228.80.

Inden for tryghed og infrastruktur opnår Vienna en sikkerhedsscore på 79.1/100. Klimaet er bedømt til 83.4/100, sundhedsvæsenet scorer 85.2/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 89.4 Mbps.

METROLOGY ID: VIENNA-DA-2026 | DYNAMIC DATA FEED

Cost of Living & Real Estate Market in Munich

Det samlede leveomkostningsniveau i Munich, Germany er målt til 81.2 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.

Bostadsforhold og lejeudgifter i Munich beskrives af et huslejeindeks på 57.3. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring €1,716 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.

Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Munich koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit €16.64, og en kop kaffe koster omkring €4.37. Et månedskort til offentlig transport koster €61.36, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør €306.80.

Inden for tryghed og infrastruktur opnår Munich en sikkerhedsscore på 74.2/100. Klimaet er bedømt til 78.1/100, sundhedsvæsenet scorer 84.5/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 89.2 Mbps.

METROLOGY ID: MUNICH-DA-2026 | DYNAMIC DATA FEED