Toronto vs Vancouver: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison

Comparing Toronto (Canada) and Vancouver (Canada) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 79.5 in Vancouver (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 6.0% more affordable than Vancouver.

Metrological Indicator Toronto (Canada) Vancouver (Canada)
Cost of Living Index (NYC = 100) 74.7 79.5
Rent Index 56.4 62.4
Groceries Index 73.2 77.5
Restaurant Price Index 70.8 75
Local Purchasing Power Index 91.4 94.6
1-Bed Apartment in City Center C$2,392 C$2,652
Inexpensive Restaurant Meal C$26.00 C$27.04
Monthly Public Transit Pass C$162.24 C$124.80
Basic Monthly Utilities (85m²) C$166.40 C$150.80
Safety & Healthcare Score Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 Safety 61.2/100 · Health 76.5/100

Is Toronto more expensive than Vancouver?

Vancouver has a higher overall cost-of-living index (79.5) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 4.8 points (6.0% difference).

How do apartment rents compare between Toronto and Vancouver?

In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Vancouver it averages C$2,652/month (Rent Index: 62.4).

→ Toronto Full Cost Report → Vancouver Full Cost Report → Global City Index Directory

Cost of Living & Real Estate Market in Toronto

Koszty życia w Toronto (Canada) są indeksowane na poziomie 74.7 punktów w porównaniu do Nowego Jorku (baza 100). Taki wynik oznacza wysoki i kosztowny profil wydatków dla mieszkańców oraz osób przeprowadzających się na stałe. Po uwzględnieniu ogólnych wydatków konsumenckich, {city} oferuje interesujące warunki ekonomiczne.

Koszty zakwaterowania w Toronto określa wskaźnik czynszu na poziomie 56.4. Typowe jednopokojowe mieszkanie w centrum kosztuje około C$2,392 miesięcznie. Wydatki na wynajem stanowią bardzo wysoką część budżetu, co oznacza, że znalezienie taniego lokum wymaga przygotowania.

Codzienne utrzymanie i styl życia są kluczowe. W Toronto prosty posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje średnio C$26.00, natomiast filiżanka kawy to koszt około C$5.04. Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, a bilet miesięczny kosztuje około C$162.24. Opłaty za media wynoszą średnio C$166.40 miesięcznie.

Pod kątem jakości życia, Toronto uzyskuje wskaźnik bezpieczeństwa na poziomie 56.4/100. Komfort klimatyczny wynosi 74.1/100, standard opieki zdrowotnej oceniany jest na 75.3/100, a średnia prędkość pobierania danych przez internet to 91.2 Mbps.

METROLOGY ID: TORONTO-PL-2026 | DYNAMIC DATA FEED

Cost of Living & Real Estate Market in Vancouver

Koszty życia w Vancouver (Canada) są indeksowane na poziomie 79.5 punktów w porównaniu do Nowego Jorku (baza 100). Taki wynik oznacza wysoki i kosztowny profil wydatków dla mieszkańców oraz osób przeprowadzających się na stałe. Po uwzględnieniu ogólnych wydatków konsumenckich, {city} oferuje interesujące warunki ekonomiczne.

Koszty zakwaterowania w Vancouver określa wskaźnik czynszu na poziomie 62.4. Typowe jednopokojowe mieszkanie w centrum kosztuje około C$2,652 miesięcznie. Wydatki na wynajem stanowią bardzo wysoką część budżetu, co oznacza, że znalezienie taniego lokum wymaga przygotowania.

Codzienne utrzymanie i styl życia są kluczowe. W Vancouver prosty posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje średnio C$27.04, natomiast filiżanka kawy to koszt około C$5.30. Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, a bilet miesięczny kosztuje około C$124.80. Opłaty za media wynoszą średnio C$150.80 miesięcznie.

Pod kątem jakości życia, Vancouver uzyskuje wskaźnik bezpieczeństwa na poziomie 61.2/100. Komfort klimatyczny wynosi 84.1/100, standard opieki zdrowotnej oceniany jest na 76.5/100, a średnia prędkość pobierania danych przez internet to 93.6 Mbps.

METROLOGY ID: VANCOUVER-PL-2026 | DYNAMIC DATA FEED