Toronto vs Vancouver: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison
Comparing Toronto (Canada) and Vancouver (Canada) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 79.5 in Vancouver (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 6.0% more affordable than Vancouver.
| Metrological Indicator | Toronto (Canada) | Vancouver (Canada) |
|---|---|---|
| Cost of Living Index (NYC = 100) | 74.7 | 79.5 |
| Rent Index | 56.4 | 62.4 |
| Groceries Index | 73.2 | 77.5 |
| Restaurant Price Index | 70.8 | 75 |
| Local Purchasing Power Index | 91.4 | 94.6 |
| 1-Bed Apartment in City Center | C$2,392 | C$2,652 |
| Inexpensive Restaurant Meal | C$26.00 | C$27.04 |
| Monthly Public Transit Pass | C$162.24 | C$124.80 |
| Basic Monthly Utilities (85m²) | C$166.40 | C$150.80 |
| Safety & Healthcare Score | Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 | Safety 61.2/100 · Health 76.5/100 |
Is Toronto more expensive than Vancouver?
Vancouver has a higher overall cost-of-living index (79.5) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 4.8 points (6.0% difference).
How do apartment rents compare between Toronto and Vancouver?
In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Vancouver it averages C$2,652/month (Rent Index: 62.4).
Cost of Living & Real Estate Market in Toronto
Det samlede leveomkostningsniveau i Toronto, Canada er målt til 74.7 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.
Bostadsforhold og lejeudgifter i Toronto beskrives af et huslejeindeks på 56.4. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring C$2,392 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.
Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Toronto koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit C$26.00, og en kop kaffe koster omkring C$5.04. Et månedskort til offentlig transport koster C$162.24, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør C$166.40.
Inden for tryghed og infrastruktur opnår Toronto en sikkerhedsscore på 56.4/100. Klimaet er bedømt til 74.1/100, sundhedsvæsenet scorer 75.3/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 91.2 Mbps.
Cost of Living & Real Estate Market in Vancouver
Det samlede leveomkostningsniveau i Vancouver, Canada er målt til 79.5 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.
Bostadsforhold og lejeudgifter i Vancouver beskrives af et huslejeindeks på 62.4. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring C$2,652 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.
Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Vancouver koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit C$27.04, og en kop kaffe koster omkring C$5.30. Et månedskort til offentlig transport koster C$124.80, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør C$150.80.
Inden for tryghed og infrastruktur opnår Vancouver en sikkerhedsscore på 61.2/100. Klimaet er bedømt til 84.1/100, sundhedsvæsenet scorer 76.5/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 93.6 Mbps.