Toronto vs Munich: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison
Comparing Toronto (Canada) and Munich (Germany) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 81.2 in Munich (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 8.0% more affordable than Munich.
| Metrological Indicator | Toronto (Canada) | Munich (Germany) |
|---|---|---|
| Cost of Living Index (NYC = 100) | 74.7 | 81.2 |
| Rent Index | 56.4 | 57.3 |
| Groceries Index | 73.2 | 67.4 |
| Restaurant Price Index | 70.8 | 66.4 |
| Local Purchasing Power Index | 91.4 | 106.1 |
| 1-Bed Apartment in City Center | C$2,392 | €1,716 |
| Inexpensive Restaurant Meal | C$26.00 | €16.64 |
| Monthly Public Transit Pass | C$162.24 | €61.36 |
| Basic Monthly Utilities (85m²) | C$166.40 | €306.80 |
| Safety & Healthcare Score | Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 | Safety 74.2/100 · Health 84.5/100 |
Is Toronto more expensive than Munich?
Munich has a higher overall cost-of-living index (81.2) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 6.5 points (8.0% difference).
How do apartment rents compare between Toronto and Munich?
In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Munich it averages €1,716/month (Rent Index: 57.3).
Cost of Living & Real Estate Market in Toronto
Kokonaiselinkustannukset kohteessa Toronto (Canada) asettuvat 74.7 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.
Asumiskustannuksia kohteessa Toronto ohjaa vuokraindeksi, joka on 56.4. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin C$2,392 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.
Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Toronto peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa C$26.00, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin C$5.04. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa C$162.24, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin C$166.40.
Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Toronto saa turvallisuusindeksiksi 56.4/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 74.1/100, terveydenhuolto saa arvosanan 75.3/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 91.2 megabittiin sekunnissa.
Cost of Living & Real Estate Market in Munich
Kokonaiselinkustannukset kohteessa Munich (Germany) asettuvat 81.2 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.
Asumiskustannuksia kohteessa Munich ohjaa vuokraindeksi, joka on 57.3. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin €1,716 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.
Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Munich peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa €16.64, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin €4.37. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa €61.36, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin €306.80.
Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Munich saa turvallisuusindeksiksi 74.2/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 78.1/100, terveydenhuolto saa arvosanan 84.5/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 89.2 megabittiin sekunnissa.