Toronto vs Genève: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison
Comparing Toronto (Canada) and Genève (Switzerland) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 120.5 in Genève (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 38.0% more affordable than Genève.
| Metrological Indicator | Toronto (Canada) | Genève (Switzerland) |
|---|---|---|
| Cost of Living Index (NYC = 100) | 74.7 | 120.5 |
| Rent Index | 56.4 | 83.7 |
| Groceries Index | 73.2 | 116.2 |
| Restaurant Price Index | 70.8 | 113.6 |
| Local Purchasing Power Index | 91.4 | 112.4 |
| 1-Bed Apartment in City Center | C$2,392 | CHF 2,184 |
| Inexpensive Restaurant Meal | C$26.00 | CHF 29.12 |
| Monthly Public Transit Pass | C$162.24 | CHF 78.00 |
| Basic Monthly Utilities (85m²) | C$166.40 | CHF 249.60 |
| Safety & Healthcare Score | Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 | Safety 71.8/100 · Health 83.6/100 |
Is Toronto more expensive than Genève?
Genève has a higher overall cost-of-living index (120.5) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 45.8 points (38.0% difference).
How do apartment rents compare between Toronto and Genève?
In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Genève it averages CHF 2,184/month (Rent Index: 83.7).
Cost of Living & Real Estate Market in Toronto
Den totala levnadskostnaden i Toronto, Canada mäts till 74.7 punkter jämfört med New York City (som utgör referenspunkten på 100). Detta värde representerar en mycket kostsam kostnadsprofil för både lokalbefolkning och utländska inflyttade. Konsumtionskostnader och lokala skatter bidrar till {city}s unika ekonomiska situation.
Bostadskostnader och hyror i Toronto kartläggs med ett hyresindex på 56.4. En normal enrumslägenhet i stadskärnan kostar i regel omkring C$2,392 varje månad. Boendekostnaden utgör en ytterst betungande del av en genomsnittlig personlig budget.
Vardagliga utgifter för mat och transporter spelar stor roll. I Toronto kostar en lunch på en vanlig restaurang i snitt C$26.00, medan en kopp bryggkaffe ligger på C$5.04. Kollektivtrafikens månadskort kostar C$162.24, och basala hushållsräkningar för el och värme landar på C$166.40.
Ser man till livskvalitet uppnår Toronto ett trygghetsindex på 56.4/100. Klimatets välmående värderas till 74.1/100, hälso- och sjukvårdens kapacitet hamnar på 75.3/100, och det digitala ekosystemet understöds av internethastigheter på 91.2 Mbps.
Cost of Living & Real Estate Market in Geneva
Den totala levnadskostnaden i Geneva, Switzerland mäts till 120.5 punkter jämfört med New York City (som utgör referenspunkten på 100). Detta värde representerar en mycket kostsam kostnadsprofil för både lokalbefolkning och utländska inflyttade. Konsumtionskostnader och lokala skatter bidrar till {city}s unika ekonomiska situation.
Bostadskostnader och hyror i Geneva kartläggs med ett hyresindex på 83.7. En normal enrumslägenhet i stadskärnan kostar i regel omkring CHF 2,184 varje månad. Boendekostnaden utgör en ytterst betungande del av en genomsnittlig personlig budget.
Vardagliga utgifter för mat och transporter spelar stor roll. I Geneva kostar en lunch på en vanlig restaurang i snitt CHF 29.12, medan en kopp bryggkaffe ligger på CHF 5.72. Kollektivtrafikens månadskort kostar CHF 78.00, och basala hushållsräkningar för el och värme landar på CHF 249.60.
Ser man till livskvalitet uppnår Geneva ett trygghetsindex på 71.8/100. Klimatets välmående värderas till 80.5/100, hälso- och sjukvårdens kapacitet hamnar på 83.6/100, och det digitala ekosystemet understöds av internethastigheter på 94.1 Mbps.