Toronto vs Geneva: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison

Comparing Toronto (Canada) and Geneva (Switzerland) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 120.5 in Geneva (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 38.0% more affordable than Geneva.

Metrological Indicator Toronto (Canada) Geneva (Switzerland)
Cost of Living Index (NYC = 100) 74.7 120.5
Rent Index 56.4 83.7
Groceries Index 73.2 116.2
Restaurant Price Index 70.8 113.6
Local Purchasing Power Index 91.4 112.4
1-Bed Apartment in City Center C$2,392 CHF 2,184
Inexpensive Restaurant Meal C$26.00 CHF 29.12
Monthly Public Transit Pass C$162.24 CHF 78.00
Basic Monthly Utilities (85m²) C$166.40 CHF 249.60
Safety & Healthcare Score Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 Safety 71.8/100 · Health 83.6/100

Is Toronto more expensive than Geneva?

Geneva has a higher overall cost-of-living index (120.5) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 45.8 points (38.0% difference).

How do apartment rents compare between Toronto and Geneva?

In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Geneva it averages CHF 2,184/month (Rent Index: 83.7).

→ Toronto Full Cost Report → Geneva Full Cost Report → Global City Index Directory

Cost of Living & Real Estate Market in Toronto

Kokonaiselinkustannukset kohteessa Toronto (Canada) asettuvat 74.7 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.

Asumiskustannuksia kohteessa Toronto ohjaa vuokraindeksi, joka on 56.4. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin C$2,392 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.

Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Toronto peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa C$26.00, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin C$5.04. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa C$162.24, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin C$166.40.

Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Toronto saa turvallisuusindeksiksi 56.4/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 74.1/100, terveydenhuolto saa arvosanan 75.3/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 91.2 megabittiin sekunnissa.

METROLOGY ID: TORONTO-FI-2026 | DYNAMIC DATA FEED

Cost of Living & Real Estate Market in Geneva

Kokonaiselinkustannukset kohteessa Geneva (Switzerland) asettuvat 120.5 pisteeseen suhteessa New Yorkiin (indeksinä 100). Tämä pisteytys kuvastaa erittäin korkeaa kulurakennetta asukkaille ja maahanmuuttajille. Kun otetaan huomioon kuluttajahinnat ja palvelut, {city} tarjoaa omaperäisen talousympäristön.

Asumiskustannuksia kohteessa Geneva ohjaa vuokraindeksi, joka on 83.7. Tavallinen yhden huoneen keskusta-asunto maksaa keskimäärin CHF 2,184 kuukaudessa. Vuokramenot kattavat huomattavan suuren lohkon kuukausittaisesta kulutuksesta.

Päivittäiset ruoka- ja kulkumenot muodostavat arjen perustan. Kohteessa Geneva peruslounas edullisessa ravintolassa maksaa CHF 29.12, kun taas kahvikuppi on hinnaltaan noin CHF 5.72. Kuukausikortti julkiseen liikenteeseen maksaa CHF 78.00, ja asunnon kiinteät kulut ovat keskimäärin CHF 249.60.

Tarkasteltaessa turvallisuutta ja hyvinvointia, Geneva saa turvallisuusindeksiksi 71.8/100. Ilmastoystävällisyys on arvioitu lukemaan 80.5/100, terveydenhuolto saa arvosanan 83.6/100, ja laajakaistan latausnopeus yltää keskimäärin 94.1 megabittiin sekunnissa.

METROLOGY ID: GENEVA-FI-2026 | DYNAMIC DATA FEED