Toronto vs Geneva: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison

Comparing Toronto (Canada) and Geneva (Switzerland) reveals a cost-of-living index of 74.7 in Toronto versus 120.5 in Geneva (NYC baseline = 100.0). Overall, Toronto is 38.0% more affordable than Geneva.

Metrological Indicator Toronto (Canada) Geneva (Switzerland)
Cost of Living Index (NYC = 100) 74.7 120.5
Rent Index 56.4 83.7
Groceries Index 73.2 116.2
Restaurant Price Index 70.8 113.6
Local Purchasing Power Index 91.4 112.4
1-Bed Apartment in City Center C$2,392 CHF 2,184
Inexpensive Restaurant Meal C$26.00 CHF 29.12
Monthly Public Transit Pass C$162.24 CHF 78.00
Basic Monthly Utilities (85m²) C$166.40 CHF 249.60
Safety & Healthcare Score Safety 56.4/100 · Health 75.3/100 Safety 71.8/100 · Health 83.6/100

Is Toronto more expensive than Geneva?

Geneva has a higher overall cost-of-living index (120.5) compared to Toronto (74.7), representing an index differential of 45.8 points (38.0% difference).

How do apartment rents compare between Toronto and Geneva?

In Toronto, a 1-bedroom city-center apartment averages C$2,392/month (Rent Index: 56.4), whereas in Geneva it averages CHF 2,184/month (Rent Index: 83.7).

→ Toronto Full Cost Report → Geneva Full Cost Report → Global City Index Directory

Cost of Living & Real Estate Market in Toronto

Det samlede leveomkostningsniveau i Toronto, Canada er målt til 74.7 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.

Bostadsforhold og lejeudgifter i Toronto beskrives af et huslejeindeks på 56.4. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring C$2,392 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.

Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Toronto koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit C$26.00, og en kop kaffe koster omkring C$5.04. Et månedskort til offentlig transport koster C$162.24, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør C$166.40.

Inden for tryghed og infrastruktur opnår Toronto en sikkerhedsscore på 56.4/100. Klimaet er bedømt til 74.1/100, sundhedsvæsenet scorer 75.3/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 91.2 Mbps.

METROLOGY ID: TORONTO-DA-2026 | DYNAMIC DATA FEED

Cost of Living & Real Estate Market in Geneva

Det samlede leveomkostningsniveau i Geneva, Switzerland er målt til 120.5 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.

Bostadsforhold og lejeudgifter i Geneva beskrives af et huslejeindeks på 83.7. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring CHF 2,184 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.

Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Geneva koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit CHF 29.12, og en kop kaffe koster omkring CHF 5.72. Et månedskort til offentlig transport koster CHF 78.00, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør CHF 249.60.

Inden for tryghed og infrastruktur opnår Geneva en sikkerhedsscore på 71.8/100. Klimaet er bedømt til 80.5/100, sundhedsvæsenet scorer 83.6/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 94.1 Mbps.

METROLOGY ID: GENEVA-DA-2026 | DYNAMIC DATA FEED