Tokyo vs Geneva: Cost of Living, Rent & Purchasing Power Comparison
Comparing Tokyo (Japan) and Geneva (Switzerland) reveals a cost-of-living index of 59.8 in Tokyo versus 120.5 in Geneva (NYC baseline = 100.0). Overall, Tokyo is 50.4% more affordable than Geneva.
| Metrological Indicator | Tokyo (Japan) | Geneva (Switzerland) |
|---|---|---|
| Cost of Living Index (NYC = 100) | 59.8 | 120.5 |
| Rent Index | 32.7 | 83.7 |
| Groceries Index | 65.2 | 116.2 |
| Restaurant Price Index | 39.4 | 113.6 |
| Local Purchasing Power Index | 84.5 | 112.4 |
| 1-Bed Apartment in City Center | ¥156,000 | CHF 2,184 |
| Inexpensive Restaurant Meal | ¥1,144 | CHF 29.12 |
| Monthly Public Transit Pass | ¥10,400 | CHF 78.00 |
| Basic Monthly Utilities (85m²) | ¥22,880 | CHF 249.60 |
| Safety & Healthcare Score | Safety 77.9/100 · Health 86.4/100 | Safety 71.8/100 · Health 83.6/100 |
Is Tokyo more expensive than Geneva?
Geneva has a higher overall cost-of-living index (120.5) compared to Tokyo (59.8), representing an index differential of 60.7 points (50.4% difference).
How do apartment rents compare between Tokyo and Geneva?
In Tokyo, a 1-bedroom city-center apartment averages ¥156,000/month (Rent Index: 32.7), whereas in Geneva it averages CHF 2,184/month (Rent Index: 83.7).
Cost of Living & Real Estate Market in Tokyo
Det samlede leveomkostningsniveau i Tokyo, Japan er målt til 59.8 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en moderat udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.
Bostadsforhold og lejeudgifter i Tokyo beskrives af et huslejeindeks på 32.7. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring ¥156,000 om måneden. Boligudgifterne udgør en mellemstor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.
Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Tokyo koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit ¥1,144, og en kop kaffe koster omkring ¥541. Et månedskort til offentlig transport koster ¥10,400, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør ¥22,880.
Inden for tryghed og infrastruktur opnår Tokyo en sikkerhedsscore på 77.9/100. Klimaet er bedømt til 82.5/100, sundhedsvæsenet scorer 86.4/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 94.8 Mbps.
Cost of Living & Real Estate Market in Geneva
Det samlede leveomkostningsniveau i Geneva, Switzerland er målt til 120.5 point i forhold til New York (som udgør indeks 100). Denne vurdering indikerer en ekstremt kostbar udgiftsprofil for lokale beboere og nytilflyttede. Set ud fra hverdagsforbruget præsenterer {city} en specifik økonomisk profil.
Bostadsforhold og lejeudgifter i Geneva beskrives af et huslejeindeks på 83.7. En standard 1-værelses lejlighed i byens centrum koster normalt omkring CHF 2,184 om måneden. Boligudgifterne udgør en overordentlig stor procentdel af en gennemsnitlig månedsløn.
Daglige udgifter til kost og logistik har stor betydning. I Geneva koster et simpelt restaurantmåltid i gennemsnit CHF 29.12, og en kop kaffe koster omkring CHF 5.72. Et månedskort til offentlig transport koster CHF 78.00, mens forbrugsafgifter til el, vand og varme udgør CHF 249.60.
Inden for tryghed og infrastruktur opnår Geneva en sikkerhedsscore på 71.8/100. Klimaet er bedømt til 80.5/100, sundhedsvæsenet scorer 83.6/100, og internetforbindelser har gennemsnitlige hastigheder på 94.1 Mbps.